בולט ג'ורנל – היומן לתכנון זמן שמשנה את חוקי המשחק (המדריך המלא)

בולט ג'ורנל – היומן לתכנון זמן שמשנה את חוקי המשחק (המדריך המלא)

לפני שנתחיל להבין מה זה בולט ג'ורנל ואיך הוא יכול לשנות לגמרי את הדרך שבה את הולכת לנהל את הזמן שלך, אני רוצה לספר לך על הסיפור שלי ועל המעבר שלי מהיומנים המשעממים שקניתי בכל שנה בחנויות ליומן שהתאמתי לצרכים ולתחביבים שלי.

הרומן שלי עם ניהול זמן התחיל בדיוק לפני עשור, כשהייתי בת 21. אחרי שהשתחררתי מהצבא והגיע הזמן שאתחיל לקחת אחריות על החיים שלי, עברתי סוג של תהליך "התעוררות" ממצב של חוסר מוטיבציה וחשק לעשות את המשימות שהייתי חייבת לעשות (או להזיז את עצמי מהספה באופן כללי) למצב של התמכרות בריאה לסימון "וי" על משימות שהצבתי לעצמי להשיג ברמה השנתית, החודשית, השבועית והיומית. משם פיתחתי תסמונת של פרפקציוניסטיות מוגזמת, אבל על ההתמודדות איתה אכתוב בפוסט אחר.

האמת שלכתוב  ש"עברתי תהליך" בלשון עבר, זה קצת מטעה כי אם להיות מדוייקת (אני כזאת חנונית) אני נמצאת בתהליך תמידי שבו אני תמיד חוקרת, לומדת ומתחדדת בנושא הייעול והפרודוקטיביות, בגלל שזה נושא שמאוד יקר לליבי. כי מי מאיתנו לא מעדיף "לבזבז" את הזמן היקר שלו על כדור הארץ בצורה הכי טובה שהוא יכול, נכון?

יום אחד בזמן ששוטטתי להנאתי ברחבי היו טיוב, נתקלתי בסרטון בשם How to Bullet Journal שמשך את תשומת ליבי.

בולט ג'ורנל? מה זה? זה משהו חדש? איך עושים את זה ואיך לא שמעתי על זה קודם? כמובן שלא יכולתי להתאפק. הקלקתי.

הסרטון נטען והתחיל להתנגן. ברקע דיבר בחור אוסטרלי בשם ריידר קרול והוא סיפר  על שיטה חדשה שהוא פיתח לתכנון זמן וארגון כל הרשימות, המשימות והמטלות, תאריכים חשובים, תורים לרופא, רשימת קניות, ואפילו משפטי השראה ומתכונים – הכל ביעילות ובמקום אחד – בולט ג'ורנל. הוא תאר את השיטה שלו כדרך "לעקוב אחרי העבר, לארגן את ההווה ולעצב את העתיד". נשמע בול בשבילי!

כיאה לפרפקציוניסטית שאני, המשכתי לקרוא על הבולט ג'ורנל, צפיתי בשקיקה בעוד סרטונים ופשפשתי בחשבונות מעניינים של יודעי דבר בתחום הבולט ג'ורנלינג כדי ללמוד ולהבין את השיטה לעומק ואיך אני מיישמת אותה בדרך הכי טובה שבה אוכל לייעל עוד יותר את הזמן שלי ולעשות "וי" אחד גדול ושמן על המשימות והמטרות שהצבתי לעצמי (חנונית כבר אמרתי?).

היום, אחרי שנה שלמה עם הבולט ג'ורנל שלי (שכבר סיימתי והתחלתי אחד חדש), הבנתי שאין מצב שאני חוזרת לאחור, ליומנים הקנויים. מדובר כאן על גיים צ'יינג'ר אמיתי, ואני לא יכולה לשמור את כל הטוב הזה לעצמי.

בפוסט הזה אני הולכת לשתף אתכם בכל מה שלמדתי ועל איך תוכלו ליצור לעצמכם יומן בולט ג'ורנל משלכם, איתו תוכלו לנהל את הזמן היקר שלכם ביעילות, להשיג מטרות ואפילו ליהנות מהדרך. יס!מיני ויז'ן בורד בתוך בולט ג'ורנל - The Glow Getter
הכירי את הבולט ג'ורנל: היומן שתתאימי לצרכים שלך


מה זה בולט ג'ורנל?

מכירות את זה שבתחילת השנה אתן הולכות לקנות לעצמכן יומן חדש, אתן עומדות מול הסטנד וכל היומנים נראים לכן גנרים למוות, משעממים ואנמים ואתן חושבים לעצמכם "מה נסגר? ומתי יצרני היומנים יבינו שטבלת המשקל והגובה לא באמת מעניינת אף אחד??".

הכריכה והגדלים שלהם אולי משתנים, אבל המבנה הפנימי והתוכן זהה ופשוט לא עושה את העבודה ואתן מוצאים את עצמכן מסתובבות עם יומן וגם מחברת, עם כל מיני דפים שתלשתן והדבקתן ליומן לאורך השנה ויושבות אבודות מול עשרות דפים דביקים שמפוזרים על שולחן העבודה שלכן. אז לא עוד חברות יקרות שלי, כי אדון ריידר הביא את הבשורה והיא גאונית!

הבולט ג'ורנל, באנגלית Bullet Journal ובקיצור Bujo – הוא יומן אנלוגי, פלאנר, שאותו נתאים לצרכים האינדיבידואלים שלנו, כמו מעקב ביוץ, יומן מעקב יומי אחרי ההרגלים והתחביבים שלנו, אכילה בריאה או מדיטציה ואפילו נוכל לכתוב בו את קטעי הכתיבה שלנו או ציטוטים אחרים שמעוררים בנו השראה.

הבוג'ו יעזור לנו להיות מאורגנות וממוקדות יותר על המטרות האישיות והמקצועיות שלנו לטווח הארוך והקצר, לנהל את הזמן שלנו בצורה הטובה ביותר לנו ואפילו ידרבן אותנו לבצע אותן.

הוא מושלם לאלה מבינינו שאוהבות לכתוב על נייר את המשימות והפגישות שלהן ופחות מתחברות ליומנים דיגיטליים (אני למשל מנהלת יומן בולט וגם יומן דיגיטלי. כן, המצב חמור. מאוד).

למה בולט? כי את כלללללל האירועים / המשימות / והוואטאבר שלנו נכתוב ביומן בנקודות – בבולטים, אחת אחרי השנייה.מה צריך כדי להתחיל בולט ג'ורנל ומהו העיקרון הבסיסי לג'רנול מוצלח

אני רוצה להתחיל בלהציף את העיקרון הבסיסי שעליו נבנתה השיטה והוא שאין דרך אחת נכונה לג'רנל (AKA – לנהל בולט ג'ורנל). הבולט ג'ורנל נועד כדי להתאים לצרכים שלנו ולכן את המבנה הפנימי של היומן נבנה לפי מה שמתאים ונוח לנו. אני ממליצה להתחיל בצפייה בסרטון של ריידר ושיטוט קליל בתכנים שפרסם באתר שלו, ומשם להבין מה המבנה המתאים ביותר לכן.

הקמה ותכנון היומן בתור התחלה יכולים לקחת מעט זמן והמון מחשבה, אבל זה כל כך ישתלם לכן ואני בספק שתרצו לחזור אי פעם ליומנים המשעממים שיש בחנויות. אל תיבהלו גירלז, אתן לא צריכות כישורי איור מיוחדים או כתב יד עוצר נשימה כדי לנהל יומן בולט ראוי – זאת לא המטרה. חיפוש Bullet Journal בגוגל יחשוף אתכן להמון רעיונות ועיצובים מעוררי קנאה שאנשים יוצרים ביומנים שלהם, אבל אל תתפתו! אני ממליצה להתחיל ביומן פשוט ומשם להתקדם לפי מה שירגיש לכן נכון. המטרה של הבוג'ו היא להקל ולייעל את הזמן היקר שלנו, ולא לגזול אותו.מבט חודשי - בולט ג'ורנל - The Glow Getter
מחברת נקודות – ליצור מחוץ לקופסא (ולשורה)


השיטה הבסיסית מדברת על שימוש במחברת נקודות (לא שורות, לא משבצות – אלא נקודות) כדי לאפשר לנו ליצור מחוץ לקופסא (ולשורה) בחופש מוחלט במבנה היומן לאורך כל השנה. כמובן שזה לא חובה ואתן לגמרי יכולות להשתמש בכל מחברת שיש לכן בבית.

הרימו את העט המועדף עליכם, וזהו! אתן מוכנות להתחיל לג'רנל.

טיפ למתחילות: בחרו במחברת עם דפים עבים ויכולת ספיגת דיו טובה מספיק, כדי שהעטים, המרקרים והטושים שתשתמשו בהם לא יעברו לצידו השני של הדף ויקשו על הקריאה. אני משתמשת במחברת נקודות עם כריכה קשה ופינות מעוגלות של חברת LEUCHTTURM1917, שהיא לא הכי זולה אבל בהחלט הכי איכותית שיש בשוק.

טיפ למתקדמות: הכל פתוח ואתן יכולות לעשות שימוש בכל מה שמתחשק לכם ביומן החל ממרקרים, גזרי עיתון, תמונות, חותמות, צבעי מים, גזרי נייר מיוחדים, מדבקות ועוד. מתחילים

עכשיו נעבור על העמודים הפנימיים שניצור לפי המבנה הבסיסי בשיטת הבולט ג'ורנל:עמוד 1: המקראה

(AKA עמוד ה"מפתח") הוא העמוד הראשון שניצור בבוג'ו החדש שלנו ובו נכתוב מהם סוגי הבולטים השונים שנשתמש בהם כדי לקטלג את המשימות והמטלות השונות ביומן, כדי לשמור על אחידות וייעול. לכל בולט יש את המשמעות שלו והוא יכול להיות בצורה ובצבע שנרצה. בתמונה למטה תוכלו לראות את המקראה הבסיסית לפי ריידר, אבל תרגישו חופשי לקחת את הבולטים שמתאימים ולהוסיף את אלו שחסרים לכן. אני ממליצה לא לוותר על העמוד הזה, הוא עוזר להתפקס ברגעי תכנון ואני מוצאת את עצמי עדיין מציצה בו לא מעט תוך כדי ג'ירנול.עמוד המקראה


עמודים 2 – 5: תוכן העניינים

(AKA עמוד ה”אינדקס”) שיא השימושי ויעזור לנו להתמצא בתוך דפי הבוג'ו שלנו ו"לדוג" דפים מסויימים שנחפש. את תוכן העניינים נשריין ונפרוס על פני 4 העמודים הבאים אחרי עמוד המקראה ונכתוב בו לאורך השנה את מספר העמוד ביומן ומה מופיע בו. כדי שכל עניין המקראה יתפקד כמו שצריך, אל תשכחו למספר כל עמוד החל מעמוד 6 והלאה (אין צורך למספר את המקראה והאינדקס).עמוד האינדקס


עמוד 6 והלאה – היומן

(AKA עמודי התכנון) עכשיו הכיף מתחיל. שימו לב: לפי השיטה הבסיסית, יומן הבולט מורכב ממבט שנתי, מבט חודשי ומבט יומי.
תזכורת: הכל פתוח בתאורית הבוג'ו ואפשר להתחיל יומן גם באמצע השנה, לא משנה באיזה חודש אנחנו נמצאות. איזה כיף?נתחיל במבט השנתי

המבט השנתי נותן לנו הצצה לשנה הקרובה, ובו נכניס את חודשי השנה ונציין תאריכים ואירועים חשובים כמו חגים וימי הולדת. אני אוהבת להוסיף אחרי המבט השנתי שלי עמוד של מטרות שארצה להשיג לאורך השנה והשנה אפילו הוספתי גרסה מיניאטורית של לוח המטרות שלי!מבט שנתי


מבט חודשי

המבט החודשי מתפרס על כפולה (שני דפים זה לצד זה). בעמוד הראשון בכפולה נכניס את התאריכים והימים לאותו החודש, מה שיאפשר לנו לעשות זום אין על מה שמתקרב. נציץ במבט השנתי ונראה אילו תאריכים ומטלות נציין בתמצות במבט החודשי ובמהלך החודש גם נציין ימים חשובים לאחר שקרו (מעקב אחרי העבר, זוכרות?).

בעמוד השני של הכפולה, נפרט את המשימות, המטרות והרעיונות שנרצה להשיג ולבצע באותו החודש. במידה ויש משימות מחודש קודם שלא ביצענו, נעביר אותם לחודש הבא.

טיפ ליעילות: אם אתן שמות לב שיש משימה שלא ביצעתן כבר כמה חודשים ברצף, אולי אתן לא באמת צריכות לבצע אותה ובכלל לא כדאי לכם לבזבז עליה זמן?מבט חודשי


מבט יומי

אני בטוחה שאתן כבר מבינות לאן אני חותרת. במבט היומי ננהל את המשימות והאירועים היומיים שלנו, יום אחר יום. בראש העמוד נכתוב את התאריך של אותו היום ותחתיו נציין את המשימות, האירועים וההערות שלנו תוך כדי תנועה. ברגע שהיום נגמר, נכתוב את התאריך של יום המחרת ונמשיך עד שיגמר החודש.

טיפ למגדילות ראש: אל תתפתו להגדיר את כל הימים במבט היומי מראש, אלא כתבו את התאריך ליום שעומד להתחיל ערב לפני כן או באותו הבוקר, כדי לא להגביל את עצמכן מבחינת המקום בדף. 

ברגע שהחודש נגמר, ניצור כפולה חדשה של מבט חודשי ומשם הכל זורם באותה השיטה.

זהו! עברנו על הבסיס שיבטיח לכן בולט ג'ורנל מוצלח ביותר. פיו.מבט יומי - בולט ג'ורנל - The Glow Getter
מבט יומי מתוך הבולט ג'ורנל שלי


תוספות כייפיות: הוסיפו אוספים ליומן

מעבר לפרקטיקה, תוכלו להוסיף עמודים מיוחדים ליומן שלכן, כמו רשימת ספרים שאתן רוצות לקרוא, סדרות וסרטים שתרצו לראות, מעקבי כושר ותחביבים, מעקב אכילה בריאה, הכרת תודה, מעקב הוצאות, או רעיונות לפוסטים לבלוג שלכן. העמודים הכייפים האלו נקראים אוספים (Collections) ותוכלו לקבל המוןןןןןן רעיונות והשראה לאוספים מדליקים מחיפוש בגוגל.

אל תשכחו לעדכן את הבולט ג'ורנל שלכם

עיקרון חשוב נוסף בשיטה הוא עדכון ותיעוד רציף ביומן כדי שאי שם בעתיד נוכל להביט בבוג'ו הישן שלנו בזמן שנכתוב את המבט השנתי ל-2025, בלי לפספס שום פרט או אירוע חשוב. כדאי להציץ ביומן במהלך היום ולסמן את המשימות שביצענו או שהתבטלו ונציין אירועים מיוחדים שקרו באותו היום. משימות שלא ביצענו נעביר ליום / שבוע / חודש שלאחר מכן, או שנחליט שאנחנו מוותרות עליהם לגמרי!צאו לדרך

עכשיו יש לכן את כל המידע שאתן צריכות כדי להתחיל את יומן הבולט שישדרג את הדרך שבה אתן מנהלות את עצמכן. זה הולך להיות כיף! אני מצרפת לכן כמה לינקים שימושיים שיעזרו לכן בתחילת הדרך:

 • לסרטון שמסביר מה זה יומן בולט ב-5 דק', לחצו כאן.
 • למידע נוסף באתר של ממציא שיטת הבולט ג'ורנל (מומלץ!) לחצו כאן.
 • ה-ספר שמדבר על שיטת הבולט ג'ורנל בצורה הכי מקיפה שיש – לחצו כאן.
 • למחברת נקודות LEUCHTTURM1917 איכותית וקלאסית לג'ירנול לחצו כאן.
 • לעטי MUJI ג'ל איכותיים לחצו כאן.
 • טושים של Crayola הכי טובים שאי פעם ייוצרו, מושלמים לבוג'ו – לחצו כאן.
 • לוואשי טייפ שירימו כל יומן בלי מאמץ, לחצו כאן.


יומן לתכנון זמן שמתאים לצרכים שלך - בולט ג'ורנל - The Glow Getter
שיהיה ג'ירנול נעים!


מחכה לקבל מכן הודעות ותמונות מההתנסות שלכם עם הבוג'ו!
ואל תהססו לפנות אלי בכל שאלה שתעלה.

ג'ירנול נעים,
ליאור

שתפי את הפוסט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב pinterest
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

4 תגובות

 1. נשמע כמו משהו שיהיה ממש כיף לעשות בפנסיה!! חח סתם, זה מהמם אבל עצם ההשקעה והתכנון של ההתחלה זה לצערי לא משהו שאני אעמוד בו כרגע. גם אני כמוך מנהלת יומן כתוב (למשימות) ויומן דיגיטלי (לפגישות). וגם טרלו לניהול משימות גדולות יותר לפי נושאים. בקיצור, עד שאני אעביר הכל לבוג'ו, יהיו עוד 4 סגרים לפחות P:
  פוסט מעולה ותמונות אש!

  1. חחחח צחקתי בקול! 😂
   אין ספק שזו השקעה, בכל פעם שאני מתחילה בוג'ו חדש אני מפנה לעצמי שעתיים שלוש למלאכה.
   וכמובן שזה לא לכולם, בסופו של דבר זה אמור להקל ולעזור לנו בתכנון הזמן שלנו ואם זה מרגיש לך שזה מעמיס עלייך – אז ממש לא!
   תודה אהובה!

 2. ניסיתי לעשות את זה במשך חודשיים ופרשתי.
  אבל עדיין מכורה לסרטוני בולט ביוטיוב…
  אולי אחזור לזה, כשיחזרו להיות לי תכניות מתישהו 😂💗

  1. חחח אין ספק שזה מצריך זמן והשקעת מחשבה כשמתחילים יומן בולט, אבל צ'יקי צ'יקי קולטים וזה רץ!
   לא רואה את עצמי חוזרת ליומנים הקנויים… אני חולת שליטה 😂
   יאללה תחזרי לבולט שלך, זה שווה את זה 🙌

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *