תכנון זמן וניהול אישי נכון + סט פלאנרים להורדה מתנה

תכנון זמן וניהול אישי נכון + סט פלאנרים להורדה מתנה

אם אתן עמוסות במשימות, יש לכן המון רעיונות ומטרות שאתן רוצות להגשים ולא מצליחות להגיע לכל זה – אל תרגישו רע. כנראה שעוד לא עליתן על שיטה טובה של תכנון זמן וניהול אישי נכון ואתן ממש לא לבד!

בפוסט הזה אני מארחת את אורנית אביטן ג’ורנו, מאסטרית לתכנון זמן, 13 שנה בקבע ובעלת הבלוג Me:Time. היא מעבירה סדנאות על תכנון זמן וניהול אישי נכון לנשים וגברים בכל הגילאים, בהן היא מלמדת איך לתכנן את המשאב הכי יקר בחיינו – הזמן.

אורנית תענה על מספר שאלות שעניינו אותי אישית בתור עצמאית, ותשתף אותנו ב-5 הטיפים הכי הכי שלה לתכנון הזמן וניהול אישי נכון. הטיפים האלו יעזרו לכן לבצע את כל המשימות, להשיג מטרות, להיכנס לשגרת כושר ואפילו לשריין זמן קבוע למשפחה וחברים ביומן! הכי לגזור ולשמור.

בונוס: בסוף הפוסט מחכים לכן סט פלאנרים מעוצבים ויפים שעיצבתי במיוחד בשבילכן, להורדה מתנה ממני ♡פלאנר לתכנון זמן The Glow Getter
הכינו לעצמכן כוס קפה או תה, ובוא נתחיל לתכנן!


הייתי מתבאסת על עצמי שהכל קורה אצלי לאט, עקום, באיחור ולא כמו שאני יודעת שאני מסוגלת

כשהייתי בתיכון היה לי קשה לעמוד בזמנים. לקום בבקרים בזמן לבית הספר היה הסיוט הכי גדול שלי ושל אמא שלי (לאב יו אימוש), הייתי מאחרת המון ואם חס וחלילה הייתה לי משימה חשובה כל שהיא, הייתי מורחתתתת את הקץ ודוחה הכל לדקה ה-90. בסופו של דבר הייתי מתבאסת על עצמי שהכל קורה אצלי לאט, עקום, באיחור ולא כמו שאני יודעת שאני מסוגלת.

כשהשתחררתי מהצבא, אני והחברות החלטנו לטוס יחד להודו הקסומה ל-4 חודשים. עם ההחלטה צצה האחריות: היו כל כך הרבה דברים לדאוג להם כמו חיסונים, ציוד שאסור לשכוח, ביטוחים וכל מיני ענייני ביטוח לאומי, כרטיסי טיסה ועוד. ואי ואי הסטרס!הרגע המכונן בו הכל השתנה

בתוך כל הבלאגן של הנסיעה, אחות של חברה טובה קלטה שאנחנו מתחילות לאבד את זה, והציעה לנו לפתוח פנקס, לרשום את התאריך של היום ולכתוב בו משימות ופשוט לבצע. זה עבד כמו קסם. מאז, ההתמכרות שלי לתכנון וארגון המשימות והזמן שלי הפכה להיות דפוס התנהגות חיובי ומספק (המרדף אחרי ה- V ביומן). היום, לא עובר יום מבלי שאני פותחת את היומן ועובדת מול רשימה מסודרת של מטלות יומיות שחילקתי לי ערב לפני כן.תכנון זמן – נכנסים לעניינים

עם כל הכבוד להתמכרות שלי לתכנון, סימון "וי" על משימות, ניהול יומן ג’ימייל ובולט ג'ונרל (מוגזמת, אני יודעת), עדיין יש ימים שבהם אני הולכת לאיבוד מרוב משימות ומטלות, חסרת מוטיבציה לעשייה ומוצאת את עצמי עושה הכלללל אבל הכל חוץ מלעשות את המשימות שכתבתי לעצמי ביומן לאותו היום. בסופו של יום לא עשיתי כלום ואני בבאסה רצינית.

הזמנתי את אורנית לבלוג שלי קודם כל כדי להבין ממנה מה זה בעצם תכנון זמן וניהול אישי נכון, איך עושים את זה ושאלתי אותה כמה שאלות שיעזור לי במקומות בהם אני מתקשה. בהזדמנות זו אני רוצה להגיד תודה רבה לאורנית שהסכימה להתראיין ולחלוק איתנו מהידע היקר שלה ולתת לנו טיפים ממש שווים שנוכל ליישם כבר היום. אוהבים אותך!אורנית אביטן ג'ורנו Me:Time
נעים מאוד! אורנית אביטן ג'ורנו


אורנית, איך הכל התחיל?

“העניין שלי עם הזמן התחיל בגיל 15, כשעבדתי ב 3- עבודות כדי לחסוך מספיק כסף, שאוכל לקנות לעצמי אוטו. עם השנים ובמסגרת התפקידים השונים שביצעתי בצבא, תכננתי את הסופ”שים הקצרים שלי בבית, כך שעשיתי את כל הסידורים שהייתי צריכה להספיק וגם להשאיר זמן לעצמי, למשפחה ולחברים שלי. בנוסף לכל זה, במהלך חופשת הלידה שלי היה לי המון זמן בבית ולא יכולתי לשבת רגל על רגל. חיפשתי מה לעשות עם כל הידע שיש לי והטכניקות שאני משתמשת בהן בכל יום.

הזמנתי אלי הביתה כמה חברות שהיו בזמנו בחופשת לידה יחד איתי לבוקר מלא באוכל טעים והעברתי להן את כל מה שידעתי על תכנון הזמן וניהול אישי נכון. זה היה כל כך מוצלח שהחלטתי לפתוח את הבלוג שלי Me:Time ולהמשיך להעביר את זה הלאה.”מה זה בעצם אומר תכנון זמן וניהול אישי נכון?

“הזמן לא עוצר ואי אפשר לנהל אותו, אבל כן אפשר לנהל את עצמנו בתוכו. הכל מתחיל בתכנון נכון. אם ננסה לבצע משימה בלי לעשות תכנון מראש, לחלק אותה לפעולות קטנות ולעשות תיעדוף – יקח לנו הרבה יותר זמן להשלים אותה, אם בכלל.

התכנון הוא תהליך קריטי בהתנהלות אישית נכונה והוא הבסיס להצלחה ולהשגת המטרות שלנו בהצלחה. אם נצא ישר לדרך בלי לתכנן מראש, נוכל להגיע למקום שאנחנו בכלל לא רוצים להגיע אליו. הקדשת הזמן לתכנון נכון תייצר לנו עוד זמן לביצוע דברים נוספים.”פלאנר לתכנון זמן The Glow Getter
מרמת המאקרו – עד לרמת המיקרו: תכנון חודשי, שבועי ויומי. הפלאנרים האלה מחכים לכן להורדה מתנה בסוף הפוסט!


אוקיי, אבל איך עושים את זה? איך משלבים קריירה, משימות יום יומיות כמו סידורים, קניות ונקיונות, עם חיי המשפחה, ילדים, זוגיות ואפילו להצליח לשמור זמן איכות לעצמנו?

“מילת המפתח כאן היא איזון! לקח לי המון שנים להגיע להבנה הזו וליישם אותה כמו שצריך. קודם כל, נבחר בשיטת תיעוד וכתיבת המשימות שהכי נוחה לנו, אם זה ביומן, לוח מחיק שנתלה במשרד, טבלאות לתכנון זמן, מחברת פשוטה, בפתקים בפלאפון או בג’מייל. לאחר מכן נכתוב את כל המשימות והיעדים שלנו בכל התחומים בחיינו ונעשה תיעדוף ופריסה לתקופות, מרמת המקרו עד לרמת המיקרו (למשל שנתי, רבעוני, חודשי, שבועי, יומי).

אין בוקר שאני פותחת בלי רשימת הישגים לאותו היום: המשימות שלי, המשימות של הכפיפים שלי והמשימות המשפחתיות בבית. בנוסף, אני ממליצה לערב את בני הזוג והילדים בתהליך, בסופו של דבר זה יעורר תחושת הישגיותי משותפת שבריאה לזוגיות ולילדים.

אצלנו יש קבוצת וואטסאפ משפחתית שבה אנחנו מעדכנים אחד את השני בהודעות, סידורים ומשימות משפחתיות וככה אנחנו נשארים במעקב, וגם, אני ובעלי כל סופ”ש עושים סנכרון יומנים לפני שהשבוע מתחיל, גם בנינו, גם מול הילדה, מה הולך לקרות השבוע, קניות, יציאות ועוד. כשיש סנכרון בין בני הזוג לקראת השבוע שעומד להתחיל – הכל מתנהל באופן שוטף ובשליטה.”אורנית אביטן ג'ורנו בזמן איכות משפחתי
"כשיש סנכרון בין בני הזוג לקראת השבוע שעומד להתחיל – הכל מתנהל באופן שוטף ובשליטה”.


מה עושים כשאנחנו הולכים לישון עם כל המשימות והמטלות שאנחנו רוצים לעשות למחרת, קמים בבוקר ופשוט לא עושים כלום? מה עושים כשהמוטיבציה לעשייה נעלמת?

“קודם כל נעצור ולא נמשיך לפעול מתוך בלאגן. צריך לעשות חישוב מסלול מחדש ולוודא שלא יצאנו מאיזון מרוב משימות. נדאג לצרכים הבסיסיים שלנו: אכלנו טוב? ישנו מספיק? אנחנו מרגישים טוב? מעולה. הדבר הבא יהיה לכתוב את כל המשימות שמעסיקות אותנו על דף נייר, וליד כל משימה נכתוב האם היא דחופה וחשובה, מורכבת או מהירה לביצוע ונעשה תיעדוף מחדש.”ומה עושים עצמאים שעובדים מהבית? מעבר לניהול העסק, אנחנו רוב הזמן נמצאים בבית. איך מתמודדים עם מטלות הבית שנמצאות כל היום מול הפרצוף? בישולים? קניות? כביסות?

“לעצמאים שעובדים מהבית אני ממליצה לסדר לכם סביבת עבודה נייטרלית ונעימה לעבודה, אם זה פינת עבודה או אם מתאפשר לעבוד בחדר ייעודי בבית עם דלת שאפשר לסגור. מעבר לזה, סגלו לעצמכם סדר יום קבוע, בתכנון שבועי שישלב בין המשימות הקבועות של העסק והבית.

למשל, בכל יום שני עד השעה 10 בבוקר, עשו את השיווק של העסק. בכל יום רביעי עשו פולו אפ ללקוחות ובכל יום חמישי בשעה 17 תכננו את השבוע הבא וכו’. לגבי מטלות הבית, לדוגמה, עשו את הכביסות רק בימי שלישי ושבת ונקיונות בימים ראשון ורביעי (לאחר שעות העבודה כמובן), לפי מידת הצורך.

אם ישאר לכם זמן וחשק בסוף היום תוכלו לעשות “איפוס” קטן לבית, אבל את המשימות הקבועות וה”מכבידות”, נחלק לימים קבועים וכך מד הלחץ שלנו ירד, כי נדע שזה מתוכנן בלו”ז שלנו ונגיע לזה.”מה זה “גזלני זמן” ואיך מתמודדים עם התופעה?

“גזלני זמן הם הטלפונים הנכנסים, ההודעות בוואטסאפ, ההתראות מהאפליקציות, הרצון הבלתי פוסק להיות מעודכנים ולשוטט ברשתות החברתיות ואנשים בסביבת העבודה שלנו שמגיעים אלינו לשולחן עם “יש לי רק שאלה”, מיילים וכו’. השעות בהן אנחנו הכי מרוכזים ביום הן שעות הבוקר. לכן, אני למשל מעדיפה לעבור על המיילים שלי בצהריים ובבוקר אני עושה את המשימות שדורשות ממני להיות יותר יצירתית וממוקדת. בטלו את ההתראות בפלאפון שלכם במהלך היום, והגדירו זמנים יעודיים במהלך יום העבודה שלכם להפסקות “איוורור” בהן תוכלו להתעדכן בחדשות, ברשתות החברתיות ובכל “גזלן” אחר שאוהב להטריד אתכם.”ומה לגבי תכנון זמן לטווח הארוך?

“תכננו שנה קדימה: יעדים אישיים, משפחתיים, הישגים בקריירה, ספורט, לימודים ועוד. חישבו איפה אתם רוצים להיות בעוד שנה מהיום ופרקו כל מטרה למשימות ופעולות ברמה החודשית והשבועית ושלבו בלו”ז שלכם במהלך השנה.”אורנית אביטן ג'ורנו בזמן איכות משפחתי
ואל תשכחו ליהנות מהחיים!


לסיום – מהם חמשת הטיפים הכי טובים שאת יכולה לתת לנו לגבי תכנון זמן נכון וניהול אישי?

  1. תכננו שבוע מראש.
  2. התנהלו עם יומן כמו של פעם – כתבו עם עט על נייר. זה עוזר לראות את הדברים מול העיניים.
  3. סנכרנו יומנים בין בני הבית והמשפחה לתיאום ציפיות.
  4. הישארו באיזון ודאגו לצרכים הבסיסיים שלכם במהלך היום.
  5. תהנו מהחיים! הזמן שלנו הוא מתנה – Present – ונצלו כל רגע.

אם אתם מעוניינים לשמוע פרטים על הסדנאות ולהזמין את אורנית אליכם לעבודה או לאירוע פרטי, תוכלו ליצור איתה קשר בעמוד הפייסבוק שלה.פלאנר לתכנון זמן The Glow Getter
בלאגן בראש מרוב המשימות? כתבו הכל מול העיניים על דף נייר, כמו פעם.


ועוד משהו קטן ממני לסיום…

עיצבתי לכם טבלאות לתכנון חודשי, שבועי ויומי להורדה במתנה שיעזרו לכם להישאר באיזון, לתכנן את הזמן ולהשיג את המטרות שלכם. אם אתם משתמשים בהם, צלמו ותייגו אותי שאוכל לראות!

תכנון שמח!הורידי עכשיו את הפלאנרים לתכנון זמן מתנה

הצטרפי לניוז לטר של The Glow Getter דרך התיבה מטה
והקובץ יפתח ישירות אצלך במחשב.

שתפי את הפוסט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב pinterest
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

2 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *